BACK TO KEY WEST FISHING WITH CAPTAIN Capt. Carl Rees

FINAL MET STANDING FOR 2000

WEIGHT ENTRIES ONLY

UNL African Pompano: 43-0, Tim Killoren, Pickerel WI, Glen Miller
UNL Bass, Peacock: 5-4, Peter Brandl, Miramar FL,
UNL Cobia: 77-4, Larry Paolella Sr., Media PA, Chip Leach
UNL Dolphin: 53-8, Gary Anstey, Oshawa, Ontario CANADA, Skip Nielsen
UNL Grouper, Other: 73-0, George Butler III, Miami FL,
UNL Snapper, Other: 22-12, Frederick C. Stough, Murrysville PA, Dale Bittner
UNL Tuna (Blackfin): 31-0, Charles Spisak, Holly MI, Guided/Not MET
Registered
UNL Wahoo: 49-8, James B. Dence, Oneida NY, Dale Bittner
D20 African Pompano: 38-0, Gerald A. Bernotas, Bradenton FL, Jeff Rella
D20 Barracuda: 37-6, Damon Abanto, Key Largo FL, George Mitchell
D20 Bluefish: 15-8, Jim Meyer, Leisure City FL, Guided/Not MET Registered
D20 Bonito: 16-0, Ronald P. Glinski, Whiteville NC, Captain Ralph Delph
D20 Cobia: 53-8, Bill Burk, , George Mitchell
D20 Dolphin: 62-8, Robert Flood, Benton Harbor MI,
D20 Grouper, Other: 59-0, George D. Leidel, Sebring FL, Captain Ralph Delph
D20 Jack : 31-0, Janice Utley, St Joseph MO, Guided/Not MET Registered
D20 Kingfish: 46-2, Rene Armesto Jr., Miami FL,
D20 Mackerel: 11-8, Mark Abbatiello, South Amboy NJ, Guided/Not MET
Registered
D20 Permit: 42-0, William B. DuVal, Richmond VA, Robt Trossett
D20 Sailfish: 71-0, Rob Konrad, Davie FL, Richard Peeples
D20 Snapper, Other: 22-0, Robbie Sizemore, Miami FL,
D20 Tuna (Allison): 121-8, Bill Rowley, Chagrin Falls OH, Ray Rosher
D20 Tuna (Blackfin): 29-8, Mark Bildsten, Westerville OH, Robert E. Brown
D20 Wahoo: 61-0, George Butler III, Miami FL,
D12 Amberjack : 33-12, Ronald P. Glinski, Whiteville NC, Captain Ralph Delph
D12 Barracuda: 30-4, Robert Casey, Basking Ridge NJ, Rob Delph
D12 Bass, Black: 8-7, Martin Arostegui, Coral Gables FL, Alan Zaremba
D12 Bonefish: 13-10, Mark Andersen, Clifton Park NY, Lonny Shaw
D12 Bonito: 11-0, Roberta Arostegui, Coral Gables FL, Captain Bouncer Smith
D12 Cobia: 57-8, John C. Mullen, Bingham Farms MI, Rob Delph
D12 Dolphin: 28-8, Bob Banks, N Miami Beach FL,
D12 Grouper, Other: 22-4, Ronald P. Glinski, Whiteville NC, Captain Ralph Delph
D12 Jack : 21-8, Ronald P. Glinski, Whiteville NC, Captain Ralph Delph
D12 Kingfish: 44-8, Chris Lorenzo, Lancaster OH, Captain Carl Rees
D12 Mackerel: 14-12, Kent Stough Jr., Jobstown NJ, Dale Bittner
D12 Permit: 35-6, Trey Thomas, Winder Haven FL, Robert E. Brown
D12 Pompano: 3-4, Janet F. Farish, Decatur GA, Derek Callion
D12 Snapper, Other: 18-4, Edward F. Steinmetz, Key West FL, Captain Carl Rees
D12 Trout: 4-8, Roberta Arostegui, Coral Gables FL, Guided/Not MET Registered
D12 Tuna (Blackfin): 32-0, Lester Wallace, Riverwoods FL, Cliff Budd
D12 Wahoo: 55-0, John Olivera Jr., Key Biscayne FL, Rob Delph
D8 African Pompano: 26-15, David L. East, Miami FL,
D8 Amberjack : 41-12, Derek Keldie, Coral Springs FL, Rob Delph
D8 Barracuda: 36-0, Roberta Arostegui, Coral Gables FL, Rick Murphy
D8 Bass, Black: 8-14, Herbert G. Ratner Jr., Ft Lauderdale FL,Captain Jim Anson
D8 Bass, Peacock: 5-2, Dennis H. Horn, Miami FL,
D8 Bluefish: 7-8, Jay Young, Jupiter FL,
D8 Bonito: 13-8, Raymond Pontillo, Wantagh NY, Captain Carl Rees
D8 Cobia: 46-8, Derek Keldie, Coral Springs FL, Captain Ralph Delph
D8 Dolphin: 26-0, Pamela W. Marmin, Miami Shores FL, Skip Nielsen
D8 Jack : 22-0, Pamela W. Marmin, Miami Shores FL,
D8 Kingfish: 45-0, Derek Keldie, Coral Springs FL, Rob Delph
D8 Mackerel: 5-12, Ernie Levi, Miami FL,
D8 Permit: 39-0, Murray Elsen, New York City NY, Joel M. Kalman
D8 Pompano: 3-2, Janet F. Farish, Decatur GA, Derek Callion
D8 Shark, Other: 298-8, Derek Keldie, Coral Springs FL, Captain Ralph Delph
D8 Snapper, Other: 16-0, William Smith, Danielsville PA, Captain Carl Rees
D8 Tripletail: 12-12, Nick Stanczyk, Islamorada FL, Richard Stanczyk
D8 Trout: 3-12, Edward Schickman, Fort Lee NJ, Captain Jim Anson
D8 Tuna (Blackfin): 27-4, David L. Dalva III, New York NY, Captain Carl Rees
D8 Wahoo: 43-12, Derek Keldie, Coral Springs FL, Captain Ralph Delph
SPN African Pompano: 27-15, David R. "Sonny" East, Miami FL,
SPN Amberjack : 33-8, David R. "Sonny" East, Miami FL,
SPN Barracuda: 23-4, Derek Keldie, Coral Springs FL, Captain Ralph Delph
SPN Bass, Black: 7-4, Martin Arostegui, Coral Gables FL, Alan Zaremba
SPN Bass, Peacock: 5-10, Shawn A. Wright, Pembroke Pines FL, Guided/Not
MET Registered
SPN Bluefish: 11-9, David Webb, West Palm Beach FL,
SPN Bonefish: 8-5, Issen Miller, Miami FL,
SPN Bonito: 17-0, J. Scott Millikan, Billings MT, Captain Ralph Delph
SPN Cobia: 52-4, Joe Machiorlatti, Orchard Lake MI, Captain Ralph Delph
SPN Grouper, Other: 12-0, Ronald P. Glinski, Whiteville NC, Captain Ralph Delph
SPN Jack : 16-8, Ronald P. Glinski, Whiteville NC, Captain Ralph Delph
SPN Kingfish: 34-12, Ronald P. Glinski, Whiteville NC, Captain Ralph Delph
SPN Mackerel: 6-14, Ernie Levi, Miami FL, Avery J. Waterman
SPN Permit: 21-0, Michael Makowski, Miami FL, Rob Delph
SPN Pickerel: 2-5, Roberta Arostegui, Coral Gables FL, Alan Zaremba
SPN Pompano: 3-0, Marshall King, Miami FL,
SPN Shark, Other: 85-1, Tim Mahaffey, Miami FL, Rick Murphy
SPN Snapper, Other: 11-4, Ronald P. Glinski, Whiteville NC, Captain Ralph Delph
SPN Trout: 4-12, Edward Schickman, Fort Lee NJ, Captain Jim Anson
SPN Tuna (Blackfin): 23-0, Derek Keldie, Coral Springs FL, Rob Delph
PLG Amberjack : 44-12, Ronald P. Glinski, Whiteville NC, Captain Ralph Delph
PLG Bass, Black: 5-3, Jimmy Palelis, Pembroke Pines FL,
PLG Black Drum: 8-0, Jim Hobales, Hialeah FL,
PLG Bluefish: 11-7, David Webb, West Palm Beach FL,
PLG Bonito: 16-8, Ronald P. Glinski, Whiteville NC, Captain Ralph Delph
PLG Cobia: 69-4, Derek Keldie, Coral Springs FL, Captain Ralph Delph
PLG Grouper, Other: 51-8, Rob Ripka, Pulaski NY, Dale Bittner
PLG Jack : 13-4, Linda Robinson, Coral Gables FL, Tony Traad
PLG Kingfish: 27-0, Ronald P. Glinski, Whiteville NC, Captain Ralph Delph
PLG Permit: 28-12, Neil S. Baldwin, Miami FL,
PLG Pickerel: 3-6, Richard Palelis, Pembroke Pines FL,
PLG Pompano: 3-0, Jim Hobales, Hialeah FL,
PLG Snapper, Other: 10-8, Derek Keldie, Coral Springs FL, Captain Ralph Delph
PLG Tarpon: 92-0, Tim Mahaffey, Miami FL, Rick Murphy
PLG Trout: 3-4, Tim Mahaffey, Miami FL, Rick Murphy
PLG Tuna (Blackfin): 21-0, Ariel Pared, Pembroke Pines FL, David Parson
PLG Wahoo: 37-0, John Olivera Jr., Key Biscayne FL, Rob Delph
FLY Amberjack : 46-4, David L. East, Miami FL,
FLY Barracuda: 28-8, Derek Keldie, Coral Springs FL, Captain Ralph Delph
FLY Bass, Black: 8-7, Martin Arostegui, Coral Gables FL, Alan Zaremba
FLY Bass, Peacock: 6-4, Martin Arostegui, Coral Gables FL, Alan Zaremba
FLY Bonefish: 14-4, Tim Mahaffey, Miami FL, Guided/Not MET Registered
FLY Bonito: 15-4, Art Shapiro, Miami FL,
FLY Cobia: 25-0, Courtney H. Scott, Spartanburg SC, Skip Nielsen
FLY Dolphin: 19-0, Nick Stanczyk, Islamorada FL, Scott Stanczyk
FLY Kingfish: 39-0, Matthew Bohn, Delray Beach FL, Rob Delph
FLY Mackerel: 10-12, Derek Keldie, Coral Springs FL, Rob Delph
FLY Permit: 15-11, Tom Leatherbury, Manassas VA, Cal Cochran
FLY Tuna (Blackfin): 22-0, Ronald P. Glinski, Whiteville NC, Captain Ralph Delph

JR African Pompano: 37-4, Nick Stanczyk, Islamorada FL, Scott Stanczyk

JR Amberjack : 76-0, Nick Stanczyk, Islamorada FL, Scott Stanczyk

JR Barracuda: 25-4, Alan Czepinski, Cypress TX, Rob Delph

JR Bass, Black: 3-0, Paul Yeats, Pembroke Pines FL,

JR Bass, Peacock: 4-0, Brett M. Peeples, Miami FL, Richard Peeples

JR Bonito: 13-8, Taylor Walsh, Islamorada FL, Scott Stanczyk

JR Dolphin: 30-8, Taylor Walsh, Islamorada FL, Scott Stanczyk

JR Grouper, Other: 35-12, Michael Welter, Ft. Lauderdale FL,

JR Jack : 12-0, Nick Stanczyk, Islamorada FL, Scott Stanczyk

JR Kingfish: 31-0, Dustin Werling, Cudjot Key FL,

JR Mackerel: 7-14, Derek y Simonds, Summerland Key FL,
Guided/Not MET
Registered

JR Permit: 32-0, Louis Knowles, Bradenton FL, Dan Key

JR Snapper, Cubera: 67-0, Matthew McHenry, Deckerville MI, Jeff Rella

JR Snapper, Other: 17-8, Ryan Trone, The Woodlands TX, Rob Delph

JR Trout: 5-0, Trey Claus, Miami FL, Guided/Not MET Registered

JR Tuna (Blackfin): 23-0, Nick Stanczyk, Islamorada FL, Scott Stanczyk

JR Wahoo: 69-5, Matthew Neber, Homestead FL,

PW Amberjack : 25-8, Martini Arostegui, Coral Gables FL, Captain Bouncer Smith

PW Barracuda: 24-0, Martini Arostegui, Coral Gables FL, Captain Bouncer Smith

PW Bass, Black: 7-0, Shawn A. Wright, Pembroke Pines FL,
Guided/Not MET
Registered

PW Bass, Peacock: 8-0, Shawn A. Wright, Pembroke Pines FL,
Guided/Not MET
Registered

PW Bonito: 12-12, Martini Arostegui, Coral Gables FL, Captain Bouncer Smith

PW Dolphin: 23-0, Tommy Bogaards, Miami FL,

PW Grouper, Other: 31-8, Martini Arostegui, Coral Gables FL, Captain Ralph Delph

PW Jack : 12-0, Martini Arostegui, Coral Gables FL, Captain Ralph Delph

PW Ladyfish: 2-4, Dylan P. Scott, Jupiter FL,

PW Mackerel: 5-0, Colby Mason, Islamorada FL, Scott Stanczyk

PW Permit: 15-0, Derek M. Sugarman Jr., Miami FL, Captain Ralph Delph

PW Pickerel: 2-2, Christina Wright, Pembroke Pines FL, Guided/
Not MET Registered

PW Snapper, Other: 12-12, Martini Arostegui, Coral Gables FL, Captain Ralph Delph

PW Tuna (Blackfin): 22-4, Danielle Arostegui, Coral Gables FL, Captain Bouncer Smith

FOR CHARTER FISHING INFORMATION 906-984-4079 or E-Mail
To The Index (Home) Page
To Charter Prices
Use the Quick Charter form for fishing inquires....
Fishing Photos Page

The Fishing Report
All rights reserved: BestFloridaKeysFishing.Com Authored: By Capt. Carl Rees